Pomysły naszych sąsiadów są całkiem dobre – sauna leczniczym obiektem w naszym ogrodzie

Warto zapoznać się z możliwościami, które daje nam korzystanie z pomysłów innych kultur, nawet pobliskich. Dlatego jeśli tylko daje nam w kość jakieś schorzenie, powinniśmy zainteresować się metodami, jakie są stosowane w innych krajach. Dobrym przykładem na pewno jest sauna, która jest używana i budowana od niepamiętnych czasów, a ma mnóstwo zalet w stosowaniu. Jest to pomieszczenie, zazwyczaj niewielkie, w którym panuje wysoka lub niska wilgotność, zależnie jaki jest rodzaj łaźni. Spędza się w niej zazwyczaj kilka do kilkunastu minut, które rewelacyjnie poprawiają krążenie. Zazwyczaj po sesji w saunie bierze się chłodną kąpiel. Najpopularniejsze sauny są w Skandynawii oraz na Estonii, Litwie, Łotwie czy w Rosji. W każdym z tych krajów odgrywa oprócz leczniczej roli rolę społeczną – sauny budowano w ludach słowiańskich i fińskich od wieków. Obecnie możemy je mieć nawet we własnym ogródku – www.e-ogrod.com.pl pomoże nam zaprojektować i przygotować budowę, a także dostarczy wszystkich potrzebnych materiałów. To nie fanaberia najbogatszych, ale dobry pomysł na rozbudowę ogrodu, która pomoże dbać o zdrowie i relaksować się po pracy i stresie codzienności.
http://www.e-ogrod.com.pl/

Co leczy sauna? Naprawdę wiele

Sauna w pewnych wypadkach jest wskazana, a niekiedy trzeba z niej zrezygnować. Na pewno jednak, jeśli cierpimy na przewlekłe choroby takie jak napięcie mięśni grzbietu, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – sauna będzie da nas idealna. Podobnie w przypadku obturacyjnej choroby płuc – astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dobrze działa także w chorobach kardiologicznych – w I i II stadium nadciśnienia, w niedrożności tętnic obwodowych, w dusznicy bolesnej naczynioruchowej i w przypadku zawału serca, jednak dopiero po co najmniej pół roku po tym wydarzeniu. Ogólnie jest wskazana w przypadkach, w których chcemy podnieść sobie wydolność, zwłaszcza jeśli uprawiamy sporty wytrzymałościowe – poprawia także znacznie stan zdrowia, hartuje ciało przy jego obniżonej odporności. Pomaga w wypadku anoreksji, depresji i stanów nerwowych oraz na bóle reumatyczne. Czym wyróżnia się nasza sauna?

Nie zawsze wolno

Niestety, w niektórych przypadłościach nie można stosować terapii sauną – na pewno nie w przypadku chorób reumanoidalnych. Podobnie w chorobach pulmonologicznych – wszelkie infekcje, przeziębienia, gruźlica czy ostra astma nie są chorobami, z którymi można przebywać w saunie. Niektóre kardiologiczne schorzenia – niewydolność serca, krążenia, choroba wieńcowa to także przeciwwskazania. W czasie ciąży, ostrych stanów zapalnych, z wrzodami, guzami, ogniskami zakażenie – chociażby przy bólu zęba, z chorobami wenerycznymi, z padaczką, jaskrą, stulejką, impotencją, daltonizmem lepiej tez powstrzymać się od wizyty i korzystania z łaźni. Nadużywanie alkoholu czy narkotyków oraz kac to też niedobre przypadłości do takiej formy relaksu. Podobnie przy zabiegach chirurgicznych, przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych czy u osób posiadających endoprotezy.